digitürk
Bugun...

eziç

laü

19-11-2017 15:12 Kategori: DÜNYA

YEMEN'DE EKİM AYI BOYUNCA ÇIKAN ÇATIŞMALAR SONUCU 117 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

YEMEN'DE EKİM AYI BOYUNCA ÇIKAN ÇATIŞMALAR SONUCU 117 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

""

Yemen'de devam eden çatışmalar sırasında ekim ayında 117 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Cenevre merkezli SAM İnsan Hakları Örgütü tarafından yayımlanan raporda, "Ekim ayında ülkede devam eden çatışmalar sırasında 117 sivil hayatını kaybetti." denildi.

Raporda, "Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından düzenlenen hava saldırılarında 69, Husiler tarafından sivil yerleşim alanlarına rastgele düzenlenen roket saldırılarında 40, Husi ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarının cezaevlerinde işkence etmesi sonucu 3, yere döşenen mayınların patlaması sonucu da 5 sivil hayatını kaybetti." ifadelerine yer verildi.

Taraflar arasındaki çatışmalar sırasında 22'si kadın, 43'ü çocuk olmak üzere 164 sivilin yaralandığı belirtilen raporda ayrıca, yaralanmaların genellikle, Husilerin sivil yerleşim alanlarına rastgele saldırısı ve koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırıları sonucu gerçekleştiği kaydedildi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile Salih yanlıları Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
gazete manşetleri
türkcel iç detay