digitürk
Bugun...

eziç

laü

02-10-2017
Dr.Melahat Arıklı

Dr.Melahat Arıklı

İLETİŞİMDE İKNA ETME BAŞARISI

Öncelikle İletişimin en büyük başarısı ikna etmekle başlar  yani bu durumda ikna ederken: kanaat ettirme, Kanaat verebilme, razı etme, inandırma, kandırma. Kısacası istendik amaçların ortaya  çıkarılması için gerçekleştirilen bir iletişim biçimi olarak ele alınır.

 

              Belirlenen hedef ,bir kişi, grup,kurum veya toplum olabilir.İnanılır olmak için kaynağın saygınlık ve güvenirliliği büyük önem taşımaktadır. Mesela; bir eğitimci,bir reklamcı yada poletikacı. Bazen kaynak ne kadar güvenilir olsa bile alıcı kandırılıyorum hissine kapıldığı an iletişim başarısız olabilmektedir.

 

              İkna edici iletişimde hedef alınan kitlenin duydu,düşünce,yaşam biçimi,inançları ele alınarak mesaj verilmesi iletişimi kolaylaştırmanın yollarındandır.Çünkü insanlar  kendi inanışlarını destekleyen tarzda bir konuşma duymaktan hoşlanırlar. İletişimde TV Kanalları doğrudan etki ettiği için daha kolay ikna edilebiliyor hedef alınan. Buna ek olarak reklamlardaki korku faktörü dozunda olduğu sürece güzel bir ikna yöntemidir . Örneğin diş macunu reklamları  dişinizi fırçalamaz iseniz dişleriniz çürüyebilir  denmesi dozunda bir korku mesajıdır.

 

            Siyasetçiler iletişimde ikna etme başarısının en önemli faktörlerindedir yaptıkları propagandalar ile duruş konuşma ve verdikleri mesajlar ile büyük hedeflere ulaşabiliyorlar.

         Genel olarak baktığımızda iletişimin ikna etme başarısında  amacın tesbit edilmesi  neyi nasıl iletmemiz gerektiği ile ilgili çalışmalar yapılması verilecek mesajın büyük veya küçük olması  değil belli bir ihtiyacı veya amacı karşılması gerekmektedir.

 

            Ve son olarak günümüz dünyasında görüyoruz ki haklı olmak değil, haklı olduğuna ikna etmektir büyük başarı.

 

MAKALE YORUMLARI
gazete manşetleri
türkcel iç detay