digitürk
Bugun...

eziç

laü

05-06-2017
İletişim Uzmanı  Özlem Demircioğlu

İletişim Uzmanı Özlem Demircioğlu

GEOMARKETİNG

TÜRKİYE’DE MARKALARIN HENÜZ İÇSELLEŞTİREMEDİĞİ BİR KAVRAM OLAN GEOMARKETİNG DİĞER BİR İFADEYLE LOKASYON BAZLI PAZARLAMA. ÖNCELİKLE GEOMARKETİNG KAVRAMININ TARİHSEL SÜRECİNE DEĞİNMEK GEREKİRSE

Geomarketing, lokasyon alanında hızla gelişen yazılım ve donanım desteği sayesinde gittikçe güçlenen bir pazarlama yöntemidir. Evlere servis yapan bir dönercinin mahallesine broşür dağıtmasına ya da matematik dersi veren bir üniversite öğrencisinin apartmanın girişine duyuru asmasına kadar eskiye gider kullanımı.

Aslında hepimizin yakından bildiği lokasyon bazlı pazarlamanın temel ilkelerine teknolojik imkanları da kattığınızda ortaya çıkan bileşim, geomarketing’tir.  Sosyal ağlar, kişinin mobil cihazından aldığımız konum bilgisi, IP adresi, Web aramaları, aradığı lokasyon anahtar kelimesi gibi bilgilerinin tamamını kullanarak yapılan pazarlama çalışmalarıdır. İşin içine cihazları ve dijital verileri kattığınızda, bir taşla vuracağınız kuşların sayısı da artar. Çok daha hassas hedefleme, daha yüksek ROI (return on investment – yatırımın geri dönüşü), reklam ve satış arasında daha doğrudan bir ilişkinin kurulabilmesi, daha güçlü SEO (search engine optimization – arama motoru optimizasyonu) gibi faydalar elde edilir. Bu yazılımlar en basit anlatımıyla, firmaların lokasyon bilgilerini pek çok dijital platformda ve haritada tek noktadan yayınlayan, yöneten ve raporlayan online araçlar.

Geomarketing tarafında en büyük problem, karmaşık adres yapısı dijital haritalar tarafından anlaşılamaması ve firmaların lokasyonlarının sıklıkla yanlış yerlerde işaretlenmesi… Bu can sıkıcı durum, tüm geomarketing çalışmalarını temelden sarsabilecek, pazarlama bütçelerinin yanlış lokasyonlara saçılmasına neden olabilecek ciddi bir sorun.

Geomarketing kavramının oluşması teknolojik çözümlerin yanısıra Geomarketing’e konu olan sistem bileşenlerinin yönetilmesi ile çok yakından alakalıdır. Bu sistem bileşenlerinin en önemlileri şunlardır: Birincisi, Geomarketing için dağıtım kanallarının kurgulanması sonrasında ise Geomarketing sistemlerinin altyapı içeriklerinin doğru sağlanmasıdır. Bugün nasıl mevcut dijital pazarlama trendleri belirli sosyal medya kanallarını hedefleyip verdikleri mesajları farklılaştırmaya çalışıyorsa, Geomarketing de aynı şekilde farklı lokasyon platformlarını hedefleyip içeriği de platform özelinde farklılaştırması gerekmektedir. Bunu yaparken gözden kaçırılmaması gereken en önemli bileşen konumsal bilginin doğruluğudur. Çünkü Geomarketing pazarlama stratejisinde; segmentasyon, hedefleme yaptıktan ve bütçelendirme bittikten sonra iş bitmemektedir. Klasik bir sosyal ağ pazarlama stratejisi gibi olmamaktadır. Hedeflenen coğrafi alanların veya noktaların doğruluğundan, coğrafi hedefleme yapılan alanların zaman değişkeni ile ele alınarak istenen kitleye ne zaman ve nerede ulaşılacağının da planlanması gerekmektedir. En önemlisi Geomarketing’de dijital pazarlaması yapılan stratejinin “gerçek dünyada gerçek karşılığının” bulunmasıdır. Gelişen yaklaşımlar başarılı olacaktır, aksi durumda ise sadece dijitalde bütçe yakmakla eş değer olacaktır.

Günümüzde artık hiçbir marka, kurum, KOBİ dijital pazarlamayı göz ardı edemez. Dijital pazarlamayı da pazarlama çalışmalarının önemli bir parçası yapmak zorundalar. KOBİ’ler dijitalde var olmanın ve online rekabetin önemini kavramaya başladılar. Ayrıca başta akıllı telefonlar ve tabletlerin kullanımının Türkiye’de de hızla artması KOBİ dünyasında da internet kullanımının yoğunlaşmasını sağlayan önemli bir faktör. 

MAKALE YORUMLARI
gazete manşetleri
türkcel iç detay