digitürk
Bugun...

eziç

laü

28-08-2017
Tayfun Aydınlı

Tayfun Aydınlı

Bilgi Kirliliği ve YAVRU VATAN

Nasıl ki insanın vücudu kirlenir ve bedeni hastalıkların kucağına düşer,  nasıl ki çevre kirlenir tabiat çalkalanır ve insanlığa yönelik tehlike başlar ise,  bir milletin yıkılmasına, fertlerin vicdani saçmalamalarına sebep olan kirlenmeyede  “bilgi kirliliği” denir.

 

“Bilgi Kirliliği” bulaşmış bir cemiyet bilim, hürriyet, adalet , gelişmişlik gibi kavramlara düşman bir nesil yetiştirir ve cehalete teslim olmuş slogancı bir yığın meydana getirir.

 

Nasıl ki, beden kirlenmeye karşı yıkanmayı panzehir yapıyorsak, cevresel kirlenmeye karşı temizliği panzehir kabul ediyorsak bilgi kirlenmesine karşıda bilimi, o bilimin meydana gelmesi için eğitimi, eğitimin hedeflerine ulaşması için ekonomimizi sağlam temeller üzerine oturtmalıyız.

 

Bu bilgi kitliliğinin ortadan kalkması için  devlete, devletin eğitim sistemine ihtiyacımız olduğu kadar bireysel fedakarlıklara  ihtiyacımız vardır.

 

Milletçe el ele vererek toplumumuz bu kirlillikten kurtarmak için; gelecek nesillere özgürce düşünmeyi, bilimsel hareket etmeyi, batılılaşırken  milli köklerine sahip çıkmayı, doğruyu ararken adaletten asla şaşmamayı öğretmek gerekir.

 

Cenap Şahabettin`in dediği gibi “ Zehri teneke içerisinde sunmazlar, onu altın kupalar içerisinde sunmayı tercih ederler

 

İşte bilgi kirlenmesinde geldiğimiz durumun tarihsel özeti tamda budur.

Biz birbirimizi günlük saçmalıklarla yerken, zehri bize sunanlar dünya yönetiyorlar.

 

İşte geçtiğimiz günlerde sanal alemde bu bilgi kirliliği ile değerlendirilen ve onun akabinde oluşan slogancı bir saldıyla karşı karşıya kalan bir siyasi liderimizi çok kunuştuk

 

Bu Lider YDP Başkanı Erhan Arıklı!

Arıklı partisi adına gittiği köy gezisinde; KKTC’nin artık ekonomik olarak kendi ayakları üzerine durması gerektiğini, KKTC’nin Türk Devletleri içersinde en yaşlı ikinci ülke olduğunu, Yavru Vatan edebiyatını yapan çevrelerin büyümeyi hiç istemediğini, böylece Ana tarafından sürekli beslenmek için zemin yapıldığını söyleyerek “43 yaşında yavru mu olur?. YDP üç yıl içerisinde KKTC‘yi kendi ayakları üzerinde duracak bir ekonomik yapıya kavuşturacak ve sonra Türkiye ile mütekabiliyet esasına dayalı bir ilişki kuracaktır”  dedi…

 

Bu demecin sadece başlığına takılan bazı çevreler başladılar VATAN edebiyatı yapmaya.

Oysa Arıklı`nın açıklamalarını aklıselim okusalar ve anlasalardı o cümlelerin her birinin aslında Vatan koktuğunu, milletin selametini anlattığını kavraya bilirlerdi.

 

Hele hele Arıklı`ya saldırı yapanların arasında onun hayatını Türklüğe harcamış olduğunu bilenler ve bu harcamada beraber görev yapmış tiplerin olması çok ilginç

Arıklı bir bilim adamı olarak ortaya bir çözüm planı sunuyor ve Kıbrıs Türküne geç kalınan adaletin gelmesi için emeklemek yerine bir anda sıçramayı tavsiye ediyor.

 

Arıklı bu adada milli olan her hareketin önünde, yanında, arkasında , sağında, solunda her daim olmuş bu oluşundan dolayı `faşist, ırkçı` olarakta çokça suçlanmıştır.

 

Rum yönetiminin ölüm listesinde olmaktan tutun, Türklüğe düşman bütün unsurların hedef tahtası olmuştur.

 

Tüm bunlar bilinmiyormuş gibi başlık edebiyatı ile ona millilik dersi verenler bir kez

daha Arıklı`nın hangi pınardan süzülerek bu çağlara geldiğini iyi düşünmelidir.

 

Unutmayın!

Söz çıkan ağza, söyleyen yüreğe göre anlam kazanır.

Örneğin; bir dostunuz size “Hadi ulan sende” dese alınmasınız ama herhangi biri bu cümleyi kursa çok sert tepki verirsiniz.

 

Arıklı YAVRU VATAN demeye bir tepki koyuyorsa bu onun milli olduğundandır.

Çünkü sözü söyleyen ağız ve yüreğin geldiği serüven bunun delilidir.

 

Arıklı`nın YAVRU VATAN tezini KTÖS`ün zihniyetsiz tipleri ile eş değer bulup onu saldırıya tabi tutmak kişini hakkına, mücadeleye, bilgiye ihanettir bu ihanetin hizmet ettiği yer ise cehalettir.

 

Arıklı YAVRU VATAN`a karşı çıkmıyor, edebiyatını yapıp gerekeni yapmayanlara karşı çıkıyor.

Arıklı kısaca diyor ki ; Anasına yardımı olmayan evlattan kendisine de hayır gelmez.

Evlat büyümeli, ekonomik gücü olmalı ve Anasına yardımcı olmalı.

Zira Anasının  Balkanlardan , Kafkasya’ya gidecek diğer aile fertleri var.

Özgürlüğü ile esaret altındaki koskoca Türk Dünyasına umut olmuş KKTC,  şimdide büyümesi ile örnek olmalıdır.

İşin özü budur.

Yıllarca TÜRK-BİRLİĞİ için ter dökmüş adamın  zihinsel, gönülsel özeti de budur.

 

Arıklı olayı tüm tartışmalar dışında bizim yüzümüze şunu acı acı vurmuştur; bilgi kirliliği ve  slogancılık bizim en büyük düşmanımızdır.

Aydınlanma yolunda en büyük engelimizdir.

Unutmayın; ışıktan yarasalar rahatsız olur ve  bilgi bir ışıktır ondan korkmayın, onu  kirletmeyin.

 

Ve bilgi sahibi olamadan, fikir filozofluğuna asla soyunmayın.

 

Saygılarımla

 

 

 

MAKALE YORUMLARI
gazete manşetleri
türkcel iç detay