digitürk
Bugun...

eziç

laü

18-01-2018
Tayfun Aydınlı

Tayfun Aydınlı

Diplomatik sıkıntı çatışmaya dönüşür mü?

Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin kentindeki YPG güçlerine karşı Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapacağı operasyon artık kaçınılmaz oldu.Erdoğan son yaptığı konuşmalarda bu harekatın sinyalini net bir şekilde verdi.

Yapılması düşünülen bu harekat ile ilgili her türlü hazırlığın yapıldığı bilinmekte. Türk Silahlı Kuvvetleri İdlib’de bulunan mevzilerden YPG’nin  Afrin’de bulunan bazı bölgelerine top ateşini başlatmış durumda

Erdoğan’ın yaptığı konuşmalarda ki sözleri çok sert ve netti .YPG’nin tek bir teröristi kalmayıncaya kadar ,Afrin’den  Münbiç’e kadar uzanan bölgede köklü bir temizlik yapılacağının ve söz konusu bölgede bir terör koridorunun kurulmasına asla izin verilmeyeceği çok açıktı.

Bu mesele bir beka meselesidir. Erdoğan’ın bu kararlılığının sebebi de budur .PKK teröristlerinden meydana gelen YPG terör örgütünün oluşturduğu tehdide karşı Türkiye savunma tedbirlerini alma hakkına sahiptir. Bu tür olaylarda bir çok ülke Ankara’nın tutumuna benzer durumlar sergilemiştir.

Her operasyonun zorluğunun yanı sıra birtakım riskleri de mevcuttur.Yalnız buradaki risklerin geneli siyasi alandadır. Öyle ki akıllarda soru işareti bırakan soruların başında Rusya ve Amerika’nın bu harekât ile ilgili tutumu ne olur?

Uluslararası açıdan ve bölge için söz söyleme hakkı bulunan ülkelere bakıldığında pek de risk gözükmemektedir .Afrin şu an için Putin’li Rusya’nın askeri denetimi altında bulunmaktadır. Rusya’nın sıkıntı yaratmaması durumunda Türk Silahlı kuvvetleri bu hava sahasını rahatça kullanarak sonuca gidebilir. Putin şu ana  kadar bu konu hakkında tavrını net bir şekilde göstermedi. Lakin Putin’in tepki gösterme olasılığı pek de gözükmüyor hele ki Amerika’nın Sınır Güvenlik Gücü kurma kararında sonra…

Rusya’dan ziyade Amerika’nın tutumu ne olacak diye soru işaretleri daha baskın bir şekilde duruyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin  Amerika’nın  ortağım olarak ilan ettiği YPG’yi vurması halinde bu teröristlerin yardımına gelerek Türkiye ile karşı karşıya gelmeyi göze mi alacak yoksa bu tehlikeyi görüp Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’e girmesine sessiz mi kalacak ?

Evet tüm bu sorular akla gelince durumun çok kritik olduğu görünüyor.Kimilerine göre iki ülke son yıllarda ki ilişkilerinin en tehlikeli olduğu dönemece girmiştir. Bu yaşanan süreç de ki tehlike diplomatik alanla kalmayıp çatışmanın yaşanabileceği bir sürece doğru ilerlemektedir.O yüzdendir ki atılacak her adımın söylenecek her sözün iyice tartılıp tartışılması gerekmektedir.

 

MAKALE YORUMLARI
gazete manşetleri
türkcel iç detay